21st International Conference on Business Process Management

BPM 2023 Conference Chairs

General Chair

  • Hajo Reijers (Utrecht University)

Main Conference PC Chairs

  • Track I (Foundations): Chiara Di Francescomarino (University of Trento)
  • Track II (Engineering): Andrea Burattin (Technical University of Denmark)
  • Track III (Management): Christian Janiesch (TU Dortmund University)
  • Consolidation Chair: Shazia Sadiq (University of Queensland)

Workshop Chairs

  • Jochen De Weerdt (KU Leuven)
  • Luise Pufahl (TU Berlin)

Demonstrations & Resources Chairs

  • Tijs Slaats (Copenhagen University)
  • Andrés Jimenez Ramírez (Universidad de Sevilla)
  • Karolin Winter (Technical University of Munich)

Industry Day Chairs

  • Arjen Maris (HU University of Applied Sciences Utrecht)
  • Willemijn van Haeften (ProcessCamp)

Blockchain Forum Chairs

  • Julius Köpke (Alpen-Adria-Universität Klagenfurt)
  • Orlenys Lopez Pintado (University of Tartu)

RPA Forum Chairs

  • Ralf Plattfaut (Fachhochschule Südwestfalen)
  • Jana Rehse (University of Mannheim)

Education Forum Chairs

  • Jorge Munoz-Gama (Pontificia Universidad Católica de Chile)
  • Fernanda González (Pontificia Universidad Católica de Chile)
  • Katarzyna Gdowska (AGH University of Science and Technology)
  • Jan Martijn van der Werf (Utrecht University)

Tutorial Chairs

  • Michael Rosemann (Queensland University of Technology)
  • Sietse Overbeek (Utrecht University)

Doctoral Consortium Chairs

  • Dirk Fahland (Eindhoven University of Technology)
  • Barbara Weber (University of St. Gallen)
  • Johan Versendaal (HU University of Applied Sciences / Open University of the Netherlands)

Journal First Track Chairs

  • Mieke Jans (Hasselt University)
  • Henrik Leopold (Kühne Logistics University)

Publicity Chairs

  • Iris Beerepoot (Utrecht University)
  • Andrea Delgado (Universidad de la República de Uruguay)
  • Mahendra ER (Institut Teknologi Sepuluh Nopember)

Diversity & Inclusion Chairs

  • Shazia Sadiq (Queensland University of Technology)
  • Jens Gulden (Utrecht University)
  • Adela de Río Ortega (Universidad de Sevilla)

Proceedings Chairs

  • Xixi Lu (Utrecht University)
  • Felix Mannhardt (Eindhoven University of Technology)

Organizing Committee Chairs

  • Inge van de Weerd (Utrecht University)
  • Jan Martijn van der Werf (Utrecht University)
  • Pascal Ravesteijn (HU University of Applied Sciences Utrecht)